Belfast

 

A betonfal felett

szögesdrót kerítés,

mindkettő oldalról

szól a közvetítés:

kék mezben a Rangers,

zöldben az ír Celtics,

dúl a kupadöntő 

szombat késő estig.

 

Alba s Hibernia

testvér kelta nemzet,

egyik fél sem enged,

s nem ismer félelmet.

Ír köztársaság itt,

angol korona ott,

égő Bombay utca

gyújt rőt alkonyatot.

 

Zöld katolikusok,

narancs protestánsok,

sajnos az idővel,

nem múlik az átok.

Börtön ablakában

szól a pacsirtadal,

szelíd szerelmekre

árnyékot vet a fal.

 

Holland herceg hite,

britek királysága,

skótok fukarsága,

Belfast belviszálya.

Ha vállán hollóval

Kukulén még élne,

sosem kényszerülne

Ulster népe térdre.

 

A betonfal felett

szögesdrót a háló,

kőbarikád épül,

nincsen buszmegálló.

Nem élhet szabadon

saját hazájában,

költők, írók lelke

hisz még a csodákban?

 

Le lehet bontani,

dönteni a falat,

hogyha mögötte a

gyűlölet megmarad?

A betonfal felett

szögesdrót kerítés,

egyik oldalról sem

hallatszik nevetés.

 

Kettéhasadt szív a

kettéosztott nemzet,

mély sebe nem gyógyul,

azóta is szenved.

A kisebbség tűri

a többség mit akar,

szebb közös jövőre

árnyékot vet a fal.

 

© 2022 ☆ 01/07/2022  ☆ Ködmön Csaba Zoltán #magyarkelta ☆ Swords

 

Belfast sorsa érdekes módon már több mint 300 évvel ezelőtt eldőlt a híres Boyne-völgyi csatában, ahol

1690-ben a protestáns III. Vilmos, más néven Orániai Vilmos holland herceg legyőzte a katolikus II. Jakab angol-ír-skót királyt.

III. Vilmos - "Billy a király" néven is ismert. Amerikában ezért is hívják "hillbilly-nek" a keleti part hegyvidékén élő skót kivándorlók iskolázatlan leszármazottait.

A protestáns unionisták narancssárga jelképeket hordanak III. Vilmos tiszteletére. Innen ered az Ír Köztársaság zászlajának zöld-fehér-narancs színe is. (Zöld a katolikus, a narancs a protestáns hitre utal.)

Belfast protestáns többségét skót bevándorlók leszármazottai alkotják. Skócia csak 12 mérföldnyire van Észak-Írország partjaitól a szeszélyes Ír-tengeren keresztül.

Hasonló vallási/etnikai rivalizálás folyik a skóciai Glasgow két helyi futball csapatánál is. A Celtic a „katolikus klub” – amelyet jótékonysági szervezetként alapított egy ír bevándorló katolikus pap, hogy pénzt biztosítson Glasgow szegényeinek, míg a Rangers a „protestáns klub” – amely az első 118 évében teljes katolikusellenes játékos-igazolási politikát folytatott. Még napjainkban is életveszélyes lehet rossz színű mezben sétálni az ellentétes tábor kerületeiben.

1922-ben az ír függetlenségi háború után Írország nagy része kivált az Egyesült Királyságból, és független Ír Szabad Állammá vált, de az angol-ír szerződés értelmében a hat északkeleti megye, az úgynevezett Észak-Írország az Egyesült Királyság része maradt.

A "Zavargások" időszaka a nacionalisták (akik magukat főként írnek vagy római katolikusnak vallják) és az unionisták (akik magukat főként britnek vagy protestánsnak vallják) közötti három évtizedes konfliktusra utal az 1960-as évek végétől 1998-ig. 

1969. augusztus 15-én éjszaka protestáns tömeg porig égette a katolikus többségben lakott Bombay utcát elűzve az ott élő családokat.

Barikádok, majd később "békefalak" épültek, amelyek elválasztják a túlnyomórészt republikánus és nacionalista katolikus negyedeket a túlnyomórészt lojalista és unionista protestáns negyedektől. Még mindig van olyan kapu a falon, amelyet minden éjszaka bezárnak.

Egy napjainkban készült felmérés alapján a helyi lakosok hallani sem akarnak a falak lebontásáról. A mély sebeknek még sok idő kell a gyógyuláshoz.

 

Create Your Own Website With Webador